Корекційні заняття з лікування заїкуватості. Вправи від заїкуватості дітей та дорослих. Вправи у розвиток рухливості губ
Ганна Вахрушева
Конспект заняття з корекції заїкуватості у дітей старшого дошкільного віку «Зоопарк»
Тема: « Зоопарк»
Цілі:
Освітні: навчити розслаблюючим вправам, правильному диханню, формувати навички самостійної мови.
Виховні: формувати здатність уміння перевтілюватися, виховувати добре ставлення до тварин.
Корекційні: удосконалювати загальну та дрібну моторику, розвиток м'язів апарату артикуляції.
Оздоровчі: створення радісної комфортної обстановки, розвиток дихання, правильної постави, координації рухів.
Устаткування: картинки із зображенням тварин, колискова пісенька.
Хід заняття:
1. Оргмомент
Логопед: Привіт, хлопці, сідайте
2. Повідомлення теми
Логопед: Назвіть тварин, яких ви бачите на зображенні (білка, мавпа, жираф, білий ведмідь, вовк, слон)
Скажіть, будь ласка, де ми зможемо побачити одразу всіх цих тварин? (у зоопарку)
Правильно, ми сьогодні з вами вирушаємо в зоопарк.
3. Динамічне вправу «Хода»
Логопед: я вам показуватиму картинку із зображенням, а ви показуєте як той, хто зображений на картинці пересувається (хлопчик - йдемо, зайчик - стрибаємо, птах - розмахуємо руками імітуючи помахи крил, лисиця - крадемося, ведмідь - ходьба в перевалку на зовнішній стороні стопи , чапля - стоїмо на одній нозі).
4. Артикуляційна гімнастика
А) звуконаслідування. Усі звуки вимовляються на повільному виході.
Логопед: я називаю тварину, а ви зображаєте як вона подає голос (тигр - р-р-р, змія - ш-ш-ш, жук -ж-ж-ж, комар - з-з-з, конячка - цокання).
Б) Вправа «Хоботок»
Логопед: ми підійшли до клітини зі слоном, витягніть губи «хоботком». Напружилися губи. А тепер вони стали м'якими ненапруженими (рот злегка відкритий, губи розслаблені).
Логопед: слухайте і робіть як я
Наслідую я слона:
Губи «хоботком»тягну.
А тепер їх відпускаю
І на місце повертаю.
Губи не напружені
І розла-а-бле-ни ...
в) вправа «Жаби»
Логопед: уважно дивіться, як я робитиму наступну вправу (Логопед показує рух губ, що відповідає артикуляції звуку І. Фіксує увагу дітейна напрузі та розслабленні губ)
Логопед: а тепер слухайте і робіть як я
Ось сподобалося жабам:
Тягнемо губи прямо до вушок!
Потягну та перестану
І не скільки не втомлюся!
Губи не напружені
І розла-а-бле-ни ...
5. Масаж обличчя «Комарік»
Логопед: маленький комарик літає і сідає на наше обличчя, давайте проженемо його Повторюйте всі рухи за мною. Комарик сів на носик, (проводимо кулачками по крилах носа, комарик сів на лобик (усіми пальцями провести по лобі від середини обличчя, комарик сів на щічку (пальцями погладити щоки зверху вниз 4 рази, комарик сів на вушка) (розтерти долоньками вуха) . Комарик полетів.
6. Гра «Доскажи слівце»
Логопед: я загадую загадку, а ви повинні довести слівце
*Хто в лісі взимку холодною
Ходить злий і голодний?
Хто в зайченятах розуміється?
Здогадалися? Це … (Вовк)
*Цей звір якийсь дивний,
Шия, як стріла біля крана.
Щоб ротом дістати до трав,
Вдвічі складеться … (Жираф)
*На носі у нього виріс ріг,
І звуть усі його … (носоріг)
*По річці пливе колода,
Ох, і злий він!
Тим, хто в річку потрапив,
Ніс відкусить … (крокодил)
7. Релаксація.
Логопед:
Дуже довго ми пішли
І трохи ми втомилися,
Ми йдемо з двору
І звірятам, і хлопцям
Спати час, спати час. (Звучить колискова)
8. Підсумок заняття:
Логопед: дякую, хлопці. Звірята залишилися задоволені знайомством із вами, а ви? (відповіді дітей) .
Як уже вказувалося, мінливість проявів заїкуватостіпороджує у фахівців надію знайти засіб або спосіб утримати, закріпити і розширити можливості вільної мови, які є у кожного, хто заїкається: чи то за певної форми мовної діяльності, чи за певної мовної ситуації. Звідси мета - знайти прийоми, методи, кошти, які б перекласти зачатки вільної промови в вузьких, особливих їм умов в обстановку природного спілкування з оточуючими людьми. Цим пояснюються спроби створити різні системи поступових, послідовно ускладнюваних мовленнєвих вправ, які служили б як перехідний місток від легких для умов, що заїкаються, мови до більш важких. Тому, що об'єднує різні методики логопедичних занятьз заїкаючими вважатимуться загальне прагнення реалізувати у практиці принципи систематичності і послідовності. Різний підхід до вибору мовної діяльності та мовних ситуацій, використання різних допоміжних засобів чи прийомів; різний вік заїкаючих - те, що відрізняє різні методики логопедичного на заїкаючих.
Автори першої вітчизняної методики логопедичної роботи з заїкаючимидітьми переддошкільного та дошкільного віку - Н.А.Власова та Є.Ф.Рау побудували наростання ускладнень мовних вправ залежно від різного ступеня мовної самостійності дітей. Звідси й рекомендована ними послідовність: 1) відбита мова; 2) завчені фрази; 3) переказ по картинці; 4) відповіді на запитання; 5) спонтанна мова. При цьому авторами рекомендуються обов'язкові ритмічні та музичні заняття з дітьми та проведення роз'яснювальної роботи з батьками.
Н.А.Власова розрізняє 7 «видів мови», які в порядку поступовості необхідно застосовувати на заняттях з дітьми-дошкільнятами: 1) пов'язане мовлення; 2) відображена мова; 3) відповіді на запитання по знайомій картинці; 4) самостійне опис знайомих картинок; 5) переказ прослуханого невеликого оповідання; 6) спонтанна мова (оповідання за незнайомими картинками); 7) нормальне мовлення (розмова, прохання) тощо.
Є.Ф.Рау бачить завдання логопедичної роботи в тому, «щоб шляхом систематичних планових занять звільнити мову дітей, що заїкаються від напруги, зробити її вільною, ритмічною, плавною і виразною, а також усунути неправильність вимови і виховати чітку, правильну артикуляцію» . Усі заняття з перевиховання мови заїкаються дітейрозподілені за ступенем наростаючої складності на 3 етапи.
Перший етап - ведуться вправи у спільній і відбитої мови та у вимові завчених фраз, віршів. Широко використовується декламація.
Другий етап - проводяться вправи в усному описі картинок у питаннях та відповідях, у складанні самостійного оповідання по серії картинок або на цю тему, у переказі змісту оповідання чи казки, яку прочитав логопед.
Третій етап - завершальний, дітям надається можливість закріпити придбані навички плавного мовленняу повсякденній розмові з оточуючими дітьми та дорослими, під час гри, занять, бесід та інші моменти дитячого життя.
Методики Н.А.Власовой і Е.Ф.Рау характеризуються певною схожістю - в основу покладено різний ступінь мовної самостійності дітей. Безумовна заслуга цих авторів полягає в тому, що вони вперше запропонували та використали поетапну послідовність. мовних вправу роботі з маленькими дітьми, розробили вказівки до окремих етапів послідовної системи корекції мови дошкільників, що заїкаються.
Протягом багатьох років запропонована методика була однією з найпопулярніших у практичній роботі з дітьми, що заїкалися. І в даний час багато її елементів та модифікації використовуються логопедами.
Своєрідна система корекційної роботи з дошкільниками, що заїкаються, у процесі ручної діяльності свого часу була запропонована Н.А.Чевельовою. Автор виходить із психологічної концепції, що розвиток пов'язаної мови дитини йде від ситуативної мови (безпосередньо пов'язаної з практичною діяльністю, з наочною ситуацією) до контекстної (узагальненої, пов'язаної з подіями минулими, з відсутніми предметами, з майбутніми діями). Тому послідовність мовних вправвбачається у поступовому переході від наочних, полегшених форм мови до абстрактних, контекстних висловлювань. Цей перехід досягається у дитини, на думку автора, у послідовності, що передбачає різне ставлення мови дитини до її діяльності у часі. Звідси «основна лінія наростання складності самостійної мови» включає наступні її форми: супроводжуючу, завершальну, попередню.
З іншого боку, система послідовного ускладнення мови йде по лінії «поступового ускладнення об'єктів діяльності» через ускладнення числа «окремих елементів роботи, куди розпадається весь трудовий процес під час виготовлення даної вироби».
Ця система подолання заїкуватостіу дітей включає 5 періодів.
1) Пропедевтичний (4 заняття). Основна мета – прищепити дітям навички організованої поведінки. Одночасно діти привчаються чути небагатослівне, але логічно чітке мовлення логопеда, її нормальний ритм. У самих дітей тимчасове обмеження мови.
2) Супроводжувальна мова (16 занять). У цьому вся періоді допускається власна активна мова дітей, але з приводу одночасно скоєних ними действий. Постійна зорова опора у своїй забезпечує найбільшу ситуативність промови. При цьому йде і постійне ускладнення мови дітей у зв'язку зі зміною характеру питань логопеда та відповідним підбором виробів (однакові, багаторазово проговорювані відповіді, варіантні відповіді дітей; односкладові, короткі та повні, розгорнуті відповіді).
3) Завершальна мова (12 занять). На всіх заняттях цього періоду діти користуються супроводжуючою та завершальною мовою (в останньому випадку вони описують вже виконану роботу або частину її). Регулюючи (поступово збільшуючи) інтервали між діяльністю дитини та її відповіддю з приводу зробленого досягається різна складність завершальної мови. При цьому поступово зменшуючи зорову опору на виконану роботу, з'являється можливість здійснити поступовий перехід до контекстної мови.
4) Попередня мова (8 занять). Тут поряд із супроводжуючою та завершальною промовою активізується більш складна форма мови - попередня, коли дитина розповідає, що вона має намір робити. Розвивається вміння дітей користуватися мовою поза наочною опорою. Діти вчаться планувати свою роботу, заздалегідь називають і пояснюють кожну дію, яку вони ще мають зробити. Ускладнюється фразова мова: діти вчаться вимовляти кілька пов'язаних за змістом фраз, користуватися фразами складної конструкції, самостійно будувати розповідь. У цьому вся періоді від них вимагається вміння логічно мислити, послідовно і граматично правильно викладати свою думку, вживати слова у тому точному значенні.
5) Закріплення навичок самостійної мови (5 занять). У цей період передбачається закріплення набутих раніше навичок самостійної, розгорнутої, конкретної мови. Діти розповідають про весь процес виготовлення тієї чи іншої вироби, ставлять питання, відповідають питання, висловлюються за власним бажанням тощо.
Таким чином, у методиці, запропонованій Н.А.Чевельовою, реалізовано принцип послідовного ускладнення мовленнєвих вправ у процесі одного з видів діяльності дитини-дошкільника. Автором методично обґрунтовано та описано етапи цієї послідовної роботи. Тут добре показані можливості того, як на одному розділі «Програми виховання та навчання в дитячому садку» (а саме у процесі ручної діяльності) можна здійснювати корекційну роботу з подолання заїкуватості у дітей.
С.А.Міронова запропонувала систему подолання заїкуватостіу дошкільнят у процесі проходження загалом програми середньої, старшої та підготовчої групи дитячого садка. Корекційний вплив на дітей, що заїкуються, здійснюється на заняттях (як основній формі освітньої роботи в дитячому садку) за прийнятими розділами: «Ознайомлення з навколишньою природою», «Розвиток мови», «Розвиток елементарних математичних уявлень», «Малювання, ліплення, аплікація, конструювання» .
Робота з дітьми по всіх розділах «Програми» підпорядковується меті перевиховання мови заїкаються. Тому автор ставить перед логопедом два завдання: програмні та корекційні, які розподілені за навчальними кварталами (або відповідно по чотирьох етапах корекційної роботи, що послідовно ускладнюється).
При проходженні програми з заїкаються дітьмиу масовому дитячому садку пропонуються деякі зміни, пов'язані з мовними можливостями дітей. До них відносяться: використання на початку навчального року матеріалу попередньої вікової групи, перестановка деяких програмних завдань та тим, подовження термінів вивчення більш важких занять та ін.
Корекційні завдання першого кварталу полягають у навчанні навичок користування найпростішою ситуативною мовою на всіх заняттях. Значне місце займає словникова робота: розширення словника, уточнення значень слів, активізація пасивного словникового запасу. Передбачається особлива вимогливість до промови самого логопеда: конкретні питання, мова короткими, точними фразами в різних випадках, розповідь супроводжується показом, темп неквапливий.
Корекційні завдання другого кварталу полягають у закріпленні навичок користування ситуативною мовою, у поступовому переході до елементарної контекстної мови у навчанні розповіді з питань логопеда та без питань. Велике місце займає робота над фразою: проста фраза, поширена фраза, конструювання варіантів фраз, граматичне оформлення фраз, побудова складнопідрядних конструкцій, перехід до складання оповідань. Змінюється і добір програмного матеріалу та послідовність у його вивченні. Якщо в першому кварталі на всіх заняттях діти стикаються з одними і тими ж предметами, то в другому - предмети не повторюються, хоча і вибираються об'єкти, близькі за принципом спільності теми та призначення.
Корекційні завдання третього кварталу полягають у закріпленні навичок користування засвоєними раніше формами мови та оволодінні самостійною контекстною мовою. Значне місце приділяється роботі над упорядкуванням оповідань: з наочної опори та з питань логопеда, самостійного оповідання, переказу. Збільшується мовна практика дітей у складному контекстному мовленні. У третьому кварталі зникає необхідність уповільненого вивчення програми, характерного для перших етапів навчання, та теми занять наближаються до рівня масового дитячого садка.
Корекційні завдання четвертого кварталу-спрямовані на закріплення навичок користування самостійною мовою різної складності. Велике місце займає робота над творчими оповіданнями. Поряд із цим триває словникова робота та робота над фразою, розпочаті на попередніх етапах навчання. У промові діти спираються на конкретні та загальні питання логопеда, на власні уявлення, висловлюють судження, роблять висновки. Наочний матеріал майже не застосовується. Питання логопеда ставляться до процесу майбутньої роботи, задуманої самими дітьми. У цей період корекційне навчання спрямоване на дотримання логічної послідовності сюжету, що передається, на вміння давати додаткові положення, уточнення.
Вся корекційна робота з дітьми, що заїкаютьсяпротягом року здійснюється логопедом та вихователем.
Як бачимо, методики Н.А.Чевельової та С.А.Міронової будуються на навчанні дітей, що заїкаються, поступового оволодіння навичками вільної мови від найпростішої ситуативної її форми до контекстної (ідея запропонована професором Р.Є.Левіною). Тільки Н.А.Чевельова це у процесі розвитку ручної діяльності дітей, а С.А.Миронова - у розвитку мови дітей під час проходження різних розділів програми дитячого садка. Сам принцип необхідного поєднання завдань корекційної та виховної роботи з дітьми, що заїкаютьсяслід вважати цілком правильним у логопедичній практиці.
Методика Селіверстова В.І. переважно розрахована для логопедичної роботи з дітьми у медичних закладах (в амбулаторних та стаціонарних умовах). По суті є комплексною системою логопедичних занять з дітьми, оскільки передбачає модифікацію та одночасне використання різних (відомих та нових) прийомів логопедичної роботиз ними. Автор виходить із основної позиції - робота логопеда завжди має бути творчою, пошуковою. Не може бути жорстких термінів і однакових завдань для всіх, хто без винятку заїкується. Прояви заїкуватості в кожної дитини різні, різними виявляються та її здібності на логопедичних заняттях, і тому необхідний кожному конкретному випадку різний підхід у пошуку найефективніших прийомів подолання заїкуватості.
У запропонованій автором схемі послідовно ускладнюваних логопедичних занять із дітьмивиділяються три періоди (підготовчий, тренувальний, закріплювальний), у процесі яких мовні вправи ускладнюються залежно, з одного боку, від різного ступеня самостійності мови, її підготовленості, структурою складності, гучності та ритмічності; а з іншого боку - від різної складності мовних ситуацій: від обстановки та соціального оточення, від видів діяльності дитини, у процесі яких відбувається її мовленнєве спілкування.
Залежно від рівня вільної мови та особливостей прояви заїкуватостіу кожному даному випадку завдання та форми мовних вправ розрізняються кожної дитини за умов логопедичної роботи з групами дітей.
Обов'язковою умовою логопедичних занять є їхній зв'язок з усіма розділами «Програми виховання та навчання в дитячому садку» та, насамперед, з грою як основним видом діяльності дитини-дошкільника. Логопедичні заняття будуються з опорою на активну свідомість та участь дітей у процесі роботи над своєю мовою та поведінкою. На заняттях широко використовуються наочні посібники та технічні засоби навчання (зокрема – магнітофон). Батьки дитини поставлені в умови обов'язкових та активних помічників логопеда у заняттях.
У сучасних методиках логопедичних занять із дітьми, що заїкаються.В останні роки все більше звертається увага на можливість використання різних ігор із корекційними цілями. Ігор, відомих у практиці дошкільного виховання, модифікованих чи навіть вигаданих логопедами.
Зокрема Г.А.Волкова розробила систему використання ігор (дидактичних, зі співом, рухливих, ігор-драматизацій, творчих ігор) з заїкаються дітьми 4-5, 5-6, 6-7 років на різних етапах послідовних логопедичних занять: на етапі мовчання (4-6 днів) та шепітної мови (10 днів); поєднаної (4-5 тижнів) та відбитої мови (4-5 тижнів); питання-відповіді (8-10 тижнів); самостійної мови (8-14 тижнів) та на етапі закріплення активної поведінки та вільного спілкування дітей.
У запропонованій системі різних ігор, на думку автора, «діти засвоюють правила поведінки в ігрових, уявних ситуаціях, але відбивають реальні, життєві явища та відносини людей. І засвоєні форми взаємовідносин сприяють розбудові поведінки і мовлення дітей, що заїкаються, і усунення дефекту».
Цікаві ігри та ігрові прийоми запропоновані також для логопедичних занятьз заїкаються дітьми І.Г.Вигодський, Е.Л.Пеллінгер, Л.П.Успенської. Ігри та ігрові прийоми відповідно до завдань послідовних етапів логопедичних занять з дітьми сприяють проведенню розслаблюючих вправ (релаксації), режиму відносного мовчання; виховання правильного мовного дихання; спілкуванню короткими фразами; активізації розгорнутої фрази (окремих фраз, оповідання, переказу); інсценування; вільного мовного спілкування.
У посібнику запропоновано систему цілеспрямованих ігрових прийомів та ситуацій, які, на думку авторів, «формують у дітей навички самостійної мови, допомагаючи їм переходити від спілкування словами на першому етапі роботи до розгорнутих висловлювань на завершальних заняттях».
В.І. Селіверстів "Заїкуватість у дітей"
Більшість заїкаються у процесі мовного спілкування відчувають тривогу, невпевненість, страх. Їм властива порушення рівноваги і рухливості між процесами збудження і гальмування, підвищена емоційність. Будь-які, навіть незначні стресові ситуації стають надмірними для їх нервової системи, викликають нервове напруження і посилюють зовнішні прояви заїкуватості. Відомо, що багато заїкаючих говорять вільно, коли вони спокійні. А стан спокою переважно забезпечується загальним м'язовим розслабленням. І навпаки, що більше розслаблені м'язи, то глибший стан загального спокою. Емоційне збудження слабшає за досить повному розслабленні м'язів.
Хороша дикція - основа чіткості та розбірливості мови. Ясність і чистота вимови залежить від активної і правильної роботи артикуляційного (мовного) апарату, особливо рухливих його частин - мови, губ, піднебіння, нижньої щелепи і горлянки. Щоб досягти чіткості вимови, необхідно розвивати апарат артикуляції за допомогою спеціальних вправ (артикуляційної гімнастики). Ці вправи допомагають створити нервово-м'язовий фон для вироблення точних і координованих рухів, необхідних для звучання повноцінного голосу, ясної та чіткої дикції, запобігти патологічному розвитку рухів артикуляції, а також зняти зайву напруженість артикуляційної та мімічної мускулатури. управління частинами апарату артикуляції.
За своїми проявами заїкуватість дуже неоднорідний розлад. Наївно вважати, що це стосується лише мовної функції. У проявах заїкуватості привертають увагу розлади нервової системи заїкаючих, їх фізичного здоров'я, загальної і мовної моторики, власне мовної функції, наявність психологічних особливостей. Перелічені відхилення в психофізичному стані дітей, що заїкаються, в різних випадках проявляються по-різному. Проте одне тісно пов'язане з іншим, живить одне одного, ускладнення одного з перерахованих відхилень неминуче посилює інше. Тому при усуненні заїкуватості необхідно впливати не тільки на мову, що заїкається, але і на його особистість і моторику, нервову систему і організм в цілому. Вплив на різні сторони організму, мови та особистості заїкаючого та різними засобами отримав у нашій країні назву комплексного лікувально-педагогічного підходу до подолання заїкуватості.
На думку Р.Е.Левиной, немає мовного порушення себе, воно завжди передбачає особистість і психіку конкретного індивідуума з усіма властивими йому особливостями. Роль нестачі мови у розвитку та долі дитини залежить від природи дефекту, від його ступеня, а також від того, як дитина ставиться до свого дефекту.
Розуміння свого мовного недоліку, невдалі спроби самостійно позбутися його або хоча б замаскувати нерідко породжують у тих, хто заїкається певні психологічні особливості: сором'язливість аж до боязкості, прагнення до усамітнення, побоювання, почуття пригніченості і постійні переживання за свою мову. Іноді і навпаки, розгальмованість, показну розбовтаність та різкість.
Заїкуватість (логоневроз) - це вид мовного розладу, при якому неможливе злитне промовлення слів. Залежно від мови може спотворюватися – від незначних повторень окремих складів до неможливості вимовити слово остаточно.
Заїкуватість найчастіше зумовлено психо-емоційними причинами, але може викликатися також травмами, інфекційними та органічними ураженнями.
Чим раніше виявлено розлад і чим своєчасніше розпочато його лікування (як і гімнастика від заїкуватості), тим сприятливіший прогноз. Нижче ми розберемо які вправи можна рекомендувати для подолання заїкуватості.
Види вправ від заїкуватості
Важливо! Оскільки при логоневрозі порушена, в основному, ритмічно-дихальна складова мови, необхідно підбирати комплекс вправ від заїкуватості, що цілеспрямовано позбавляють цього дефекту.
Розрізняють такі види тренувань:
- голосові вправи (основна мета – навчитися не боятися говорити, вміти керувати своїм голосом);
- артикуляційні вправи - допомагають зміцнити м'язи губ, язика більш чіткого вимови слів;
- - спрямовані на регулювання дихання у процесі промови, зміцнення діафрагми);
- м'язова гімнастика – зміцнює м'язи резонаторної системи, діафрагми;
- ритмічні вправи - спрямовані в розвитку ритмічної боку промови.
М'язова гімнастика
Як було зазначено, основу логоневрозу часто лежать емоційні порушення. Вони відкладають відбиток як на мовну діяльність, інтонацію голоси, а й у м'язовий каркас: формуються звані м'язові затискачі, які, своєю чергою, лише посилюють становище. Людина, що заїкається, не може як слід перевести дихання, у постійній напрузі знаходяться м'язи шиї, горла, плечового поясу. У комплексну терапію заїкуватості необхідно включати вправи, що знімають зайву м'язову напругу:
- Поперемінна напруга та розслаблення різних частин тіла.
- Затримка дихання на 20-30 секунд – розвиває легені та активізує кровотік, покращує м'язову силу.
- Випинання живота, як м'ячик.
- Різні елементи із йоги (підійдуть дорослим).
- Виголошення голосних наспівів.
- Спів у будь-яких видах.
- Промовляння слова з різною інтонацією.
- Імітація голосом різних звуків (спів птахів, стукіт м'ячика об підлогу, цокіт копит тощо).
Ритмічна гімнастика
Логоритміка при заїкуватості часто порушена. Вправи, які дозволяють краще відчути ритмічну сторону мови, обов'язково потрібно включати до комплексу:
- Відстукування ритму по столу з наступним повторенням.
- Клопання в долоні одночасно з читанням віршів чи співом пісень.
- Вимова слів у такт музиці. Музику необхідно частіше змінювати, а пацієнт повинен встигати підлаштовувати темп промови під мінливий ритм музики.
Чи є протипоказання до вправ з виправлення заїкуватості?
Як таких загальних протипоказань до проведення вправ від логоневрозу немає. Оскільки зарядок є досить багато, завжди можна вибрати ту, яка більше подобається і не викликає дискомфорту. Наприклад, якщо у дитини проблеми зі спиною, то вправи «Кішка» та «Насос» можна замінити на інші дихальні практики, де не потрібні активні нахили тулуба.
Позбавлення логоневрозу - процес тривалий. Слід розуміти, що з роботі з дітьми, особливо молодшого віку, велике значення має цікавість занять. Дитина не повинна нудьгувати і почуватися, як на допиті, або думати, що її примушують. Важлива доброзичлива ситуація, гарне загальне самопочуття.
У жодному разі не можна змушувати дитину виконувати вправи, якщо вона цього не хоче, так можна лише посилити розлад. Не рекомендується також виконання зарядки на шкоду повноцінному відпочинку або спілкуванню з іншими дітьми: заняття потрібно проводити максимально природно і мимохідь, граючи.
Бажано використовувати веселі пісеньки, забавки; Виконання потрібно супроводжувати улюбленими іграшками. Артикуляційну зарядку необхідно виконувати перед дзеркалом, щоб дитина могла контролювати, наскільки правильно вона все робить («Давай пограємо в пики»).
Важливу роль і систематичність занять. Добре непомітно ввести вправи в щоденний ритуал дитини, наприклад, при чищенні зубів робити ще й дихальну гімнастику, при купанні - м'язову тощо.
Важливо, щоб дитина звикла до повторюваних дій, і не потрібно було її щоразу сідати примусово.
Увага! Результати при лікуванні логоневрозу наступають не раніше ніж через 2-3 місяці за умови постійних щоденних тренувань. Важливо набратися терпіння і чітко дотримуватись періодичності занять. Необов'язково проходити лікування тільки у логопеда, домашня гімнастика від заїкуватості також принесе позитивний результат та допоможе закріпити досягнутий ефект.
Маленькі дітки починають видавати деякі розбірливі звуки вже у 6 місяців. Поступово словниковий запас збільшується і дитина говорить складами, та був і словами. Однак іноді батьки помічають проблеми з промовою, особливо це помітно у старшому віці. Найбільше дискомфорту дітям та дорослим приносить заїкуватість. При цьому з'являються комплекси, що може суттєво позначитись на відношенні у суспільстві. Важливо вчасно помітити проблему і використовувати вправи від заїкувань щодня.
Причини та види заїкуватості
Проблеми з мовленням у дітей та дорослих стають серйозною перешкодою при спілкуванні. Особливо важко це переноситься дітками у школі, коли нерідко можна почути глузування від однолітків. Також ця скрута заважає дорослому спілкуватися, відстоювати свою точку зору, активно вплутуватися в розмову. З'являються комплекси, які неймовірно складно усунути.
Причинами заїкуватості можуть бути:
- Перенесений стрес.
- Погані соціальні умови проживання дитини.
- Часті побої та образи, які переносять діти.
- Спадкові захворювання мови: наявність родичів, що заїкаються, недорозвинення мовного апарату (неправильний прикус зубів, заяча губа, вовча паща).
- Бажання батьків перевчити дитину-лівшу писати правою рукою.
- Великі навантаження у школі, відвідування кількох факультативних занять протягом тижня.
- Суворі умови виховання будинку.
- Родові травми.
- Відсутність спілкування в сім'ї, коли батьки не приділяють своєму синові достатньої уваги - мало читають, не розмовляють різні теми, не грають.
- Лабільність нервової системи, коли емоції людини можна вплинути словесно. У цьому випадку нервова система реагує гальмуванням мовної активності, приходить хвилювання, і слова звучать уривчасто, не виразно.
У дорослих досить рідко трапляється так, щоби з'явилося заїкання. Нервова система в цьому віці розвинена досить добре і рідко змінюється. Однак у зрілому періоді життя заїкатися можна внаслідок таких причин:
- Після смерті близької людини.
- Після перебування у епіцентрі військових дій.
- Після перенесеної тяжкої травми головного мозку.
- Після сильним переляком, наприклад, спробі пограбування чи домагання.
Важливо! Будь-яка стресова ситуація має залишатися «всередині» людини. Завжди потрібно виговоритися з близькими, тоді дія на нервову систему різко зменшиться
У 3-4 річному віці важко зрозуміти, чи буде дитина заїкатися далі чи це вікова проблема. Батькам слід уважно поставитися до цієї ситуації та вчасно звернутися до логопеда. Лікар може встановити один з таких видів заїкуватості:
- Реактивне - виявляється після перенесених нервових та психічних недуг.
- Еволюційне - у дітей у період розвитку на 3-5 років.
- Симптоматичне – виникає після травм, органічних уражень головного мозку, нейроінфекцій.
Кожен із видів заїкуватості потрібно лікувати різноманітними способами. Найбільш високі результати виникають після систематичних щоденних тренувань.
Логопедичні вправи
Лікування людини, що заїкається, представляє деякі труднощі для лікаря. Фахівець, який позбавляє такої проблеми, називається логопедом. Розроблено безліч методик, як швидко і надовго позбавити людину проблем із мовою. Одним із таких способів є логопедичні вправи. Деякі з них виконуються так:
- Дітям потрібно все подавати в ігровій формі. Для початку слід попросити дитину надути повітряну кульку, гумовий м'ячик, рятувальний круг. Також можна спробувати зробити паперовий кораблик, спустити його на воду та подути, щоб він поплив.
- Вправи для мови досить весело проходять у дітей. Слід попросити надути щоки і крутити язичком у роті, щоб язик «ходив» по зубах. Ритмічно висовувати язик назовні і швидко ховати назад у рот. Постаратися закласти язичок під верхню та нижню губу. Також можна скручувати мову в «трубочку». Так повторюють до 10-15 разів.
- Просимо дитину надути щічки та різким, не сильним ударом кулачком по щоці, вибити повітря з рота.
- Імітація «мовлення» рибок. Дитя повинне з'єднувати губи разом, а потім різко відривати один від одного, видаючи звуки.
Також до цих вправ можна додати такі:
- Гра в оркестр та диригента. Лікар змахує паличкою і на кожен рух лікаря, дорослий чи дитина вигукує будь-яке слово. Так повторюється 2-3 хвилини в ігровій формі.
- Сценка «веселі навшпиньки». Вправа більше підходить для дітей. Потрібно йти по колу і вигукувати: «Топ-хлоп-хлоп! Ап-тап-цап! Тип-тап-роп-рап-цип-цип!».
- Лікарю слід розкріпачити дорослого і дати можливість виговоритись. Потрібно придумати цікаву тему і просто змушувати пацієнта говорити та говорити.
- Грати з дітьми та дорослими в столиці світу. Лікар повинен називати країну, а пацієнт зобов'язаний вигукувати правильну відповідь якомога раніше.
- Запропонувати дитині та дорослому читати вірш чи казку. При цьому потрібно включити ритмічну, але не швидку музику і робити це під задану мелодію.
- Також необхідно читати скоромовки різної складності.
- Слід якнайбільше перечитувати книжки вголос, бажано перед публікою. Можна також робити все в сімейному колі, з друзями.
Для пацієнта важливо розслабитися, не відчувати утисків перед лікарем. Розкутий людина краще вимовляє склади і слова, перестає хвилюватися, не ковтає букв і вимовляє виразно.
Дихальна гімнастика
У дітей при заїкуватості слід не лише акцентувати увагу на мовленні, але й обов'язково тренувати дихання. Такий підхід збільшує шанси відновити правильну мову у короткі терміни. Дихальну гімнастику можна проводити як удома, і на спеціальних заняттях. Дорослі та діти виконують такі вправи:
- Дорослим пропонують лягти на спину та покласти на живіт предмет, вагою 2-3 кг. Потрібно робити ритмічні вдихи та видихи животом, піднімаючи вантаж вгору та вниз. Для дітей можна замість важкості поставити м'яку іграшку. Вправу виконувати 1-2 хвилини по 5 разів на день.
- Помістіть довгу порожню трубку у пляшку з водою, і нехай пацієнт дме, що є сили. Так має тривати 1-2 хвилини.
- Надувати повітряні кульки може і дитина і дорослий.
- Кожні 1-2 години слід робити перерви на дихальну розминку. Треба стати на ноги і глибоко вдихати носом, повільно піднімаючи руки нагору. Потім плавно опускати руки та видихати ротом. Так роблять 10-15 разів за сеанс.
Дихальна гімнастика корисна тим, що таким чином тренуються групи м'язів грудної клітки, гортані, горлянки. Такі вправи сприяють розвитку плавного мовлення, правильного дихання під час вимови звуків, слів.
М'язова гімнастика
У освіті голосу вагому роль відіграє нервова система, і навіть м'язи тіла. Структури голосового апарату працюють спільно з дихальними м'язами, внаслідок чого людина може видавати будь-які практичні звуки. Корекцію заїкуватості у дорослих та дітей можна проводити безліччю способів. До важливих відносять м'язову гімнастику. Головним органом, яким відповідає за правильне дихання, вважається діафрагма. Саме наступні вправи дозволяють досягти бажаного результату:
- Положення тіла – стоячи. Зробіть глибокий вдих, що є сили, збільшуючи обсяг грудної клітки. Потім зі звуком "хууу" зробіть швидкий та ритмічний видих. Так повторювати 15 разів за цикл. Усього за день потрібно зробити 10-15 таких вправ.
- Положення тіла те саме. Слід робити ритмічні та часті рухи передньої черевної стінки. При цьому м'язи преса збільшують тиск у животі та впливають на діафрагму. Ці комплекси вправ збільшують силу скорочень діафрагми при дихальних рухах.
- Затримка дихання на 30-40 секунд також дозволяє підвищити м'язову силу та сприяє кращій вентиляції легень.
- Щоденні пробіжки протягом 15 хвилин збільшують екскурсію грудної клітки, підвищують адаптивні здібності організму, покращують кровотік у легенях.
- Йога чудово допомагає опанувати своє тіло, утихомирює нервову систему, заспокоює дихання і тонізує м'язи, діафрагму. Такі заняття підходять лише дорослим.
Фізичні вправи позитивно позначаються роботі легких, голосових зв'язок і всього мовного апарату.
Голосова гімнастика
Навчитися говорити впевнено та без заминок можна за допомогою занять над голосом. Дітям підійдуть ігрові форми, дорослим – уроки акторської майстерності, співи. Логопеди пропонують при заїкуватості такі вправи:
- Увімкнути фонограму або знайому музику зі словами та почати співати. Це найпростіший спосіб навчитися плавно вимовляти звуки. Бажано, щоб у піснях було більше голосних, таких як А, О, І, Я, Ю.
- Для дітей слід зіграти сценку або відому казку, щоб дитина брала участь і багато говорила.
- Вибрати будь-яке звучне слово, наприклад, «сонечко» і спробувати вимовляти його ласкаво, грубо, зі злістю, добротою, змінюючи інтонацію з кожним разом.
- З дитиною можна кидати предмети та стежити, щоб на кожен кидок малюк вимовляв задане слово.
- Також необхідно попросити пацієнта спочатку повільно, а потім швидко вимовляти такі склади: "но-но", "ну-ну", "на-на", "па-па", "шо-шо",
«ца-ца» та інших. Це слід робити ритмічно, потім прискорюватися і вимовляти звуки голосно і виразно.
Порада лікаря. Пацієнт повинен пам'ятати, що тільки власні зусилля та терпіння дадуть позитивний результат і позбавлять заїкуватості
Ритмічна гімнастика
Почуття ритму відіграє величезну роль для людини, яка хоче позбутися заїкуватості. Найкраще керуватися мовою за допомогою музики або ритмічних звуків. Такі тренування утихомирюють нервову систему, ігрова форма дозволяє розкріпачити людину та підвищити її самооцінку. Заняття проходять таким чином:
- Вибирайте легені для сприйняття віршика, тексти. Людина повинна читати вірші, паралельно пристукуючи пензлем по столу. Все робиться у такт читання.
- Схожим способом можна попросити пацієнта, що читається, вимовляти слова в такт обраної музики. Щоразу змінюйте мелодію, незалежно від уподобань будь-кого.
Представлені методи лікування заїкуватості досить прості і ними можна займатися навіть у домашніх умовах. Якщо батьки помітили проблеми з мовленням у дитини, потрібно звернутися за допомогою до логопеда. Тільки досвідчений лікар позбавить таких неприємних проблем.
Стаття про комплексний підхід у корекції заїкуватості у дорослих та підлітків, що застосовується у ЦПРіН у відділенні логоневрозів.
Стаття включає загальний план роботи. Надалі маю намір надіслати матеріал, який розповідає більш конкретно про розробки в цій галузі.
Логопедична робота з корекції заїкуватості у дорослих та підлітків
Заїкуватість не завжди усувається у дитячому віці. Кожному дорослому, що заїкається, вирішив позбутися мовного порушення, доведеться зіткнутися з більш зміцненими патологічними стереотипами протікання мовного акту і більш вираженими психологічними проблемами.
Нейродефектологу-логопеду, працюючи з дорослими, що заїкаються, необхідно допомогти пацієнту скоординувати дихальні, голосові та артикуляційні процеси, «відчути» цю координацію і довести її до автоматизму. У дорослих пацієнтів є низка переваг для логопедичної роботи. Вони осмислено та свідомо займаються. Можуть підключити волю задля досягнення своїх цілей. При цьому всі розуміють, що заїкуватість дуже складне мовленнєве порушення, яке потребує систематичної, послідовної роботи.
Логопедична робота розглядається як система корекційно-педагогічних заходів, спрямованих на гармонійне формування мовлення, що заїкаються з урахуванням необхідності подолання або компенсації дефекту.
Логопедична дія в ЦПРіН у відділенні логоневрозів здійснюється у двох напрямках: прямому та непрямому.
Прямий логопедичний вплив реалізується під час групових та індивідуальних занять із заїкаючими. Ці заняття передбачають розвиток загальної та мовної моторики, нормалізацію темпу та ритму дихання та мовлення, активізацію мовного спілкування.
На заняттях у тих, хто заїкає, усувають психологічні відхилення в поведінці, виробляють правильне ставлення до дефекту. Індивідуальні заняття проводять у разі необхідних додаткових вправ з виховання навичок правильної промови.
Непрямий логопедичний вплив є системою логопедизації всіх режимних моментів для пацієнтів. Мовний режим підлітків та дорослих передбачає вибір ними необхідних мовних вправ, розуміння ними вимог правильної мови, систематичне тренування навичок правильної мови у різних умовах.
Мовний аспект логопедичних занять включає регулювання та координацію дихальної, голосової та артикуляторної функцій, виховання правильної мови.
Виходячи із положення про те, що «заїкуватість є дискоординаційним судомним порушенням мови, що виникає в процесі спілкування за механізмом системного речерухового неврозу, і клінічно представлено первинними, власне мовними, і вторинними розладами, які у дорослих часто стають домінуючими. Як і за інших невротичних порушеннях, у механізмах цього речедвигательного неврозу беруть участь психологічні, соціально-психологічні та біологічні фактори. У багатьох випадках заїкуватості відзначається так звана «органічна грунт» у вигляді церебральної дефіцитарності різного генезу. у тому числі шляхом використання сучасної групової психотерапії. Вся робота проводиться в тісному контакті логопеда, психолога, лікаря психотрапевта, психіатра, невропатолога, фахівців з лікувальної фізкультури, масажу та інших методів. кн. В.М.Шкловський»Заїкуватість».М.1994. стор 8., стор.176.
Логопедична робота в умовах денного стаціонару складається з: діагностичного періоду та періоду перебудови патологічних навичок у системі комплексного методу лікування заїкуватості.
Діагностичний період
Для того, щоб встановити остаточний діагноз та намітити план лікування, необхідно провести ретельне вивчення пацієнтів усіма спеціалістами відділення (психіатром, психотерапевтом, невропатологом та логопедом).
Обстеження мовної функції у заїкуючих проводиться за загальноприйнятими в логопедії методиками (Л.І.Бєлякова, Е.А.Дьякова, Е.В.Оганесяна, І.А.Поварова). мовного дихання, голосу, темпу промови. При вивченні мовних і моторних порушень розглядаються локалізація і форма мовних судом, тривалість і частота їхнього прояву, наявність супутніх рухів, вербальних, рухових і психологічних хитрощів, ставлення обстежуваного до заїкуватості, ступінь фіксованості на ньому. Вивчаються анамнестичні та клінічні дані, що визначають можливі причини появи заїкуватості, визначається група, до якої можна віднести пацієнта за класифікацією В.М.Шкловського:
1 група – пацієнти, у яких не було відзначено стійких невротичних порушень. Мовний дефект (він може бути виражений дуже сильно) цих заїкаючих істотно не вплинув на становлення їх особистісного та соціального статусу.
2 група-пацієнти, у яких відзначені стійкі невротичні порушення. Мовний дефект (він може бути виражений дуже сильно) цих заїкаючих вплинув на становлення їхнього особистісного та соціального статусу.
3 група-пацієнти, у яких відзначаються ще більш виражені невротичні порушення, що поєднуються з тривожною недовірливістю, непереборним страхом мови.
Період перебудови патологічних мовних навичок складається із трьох етапів:
- підготовчого етапу
В цей час проводяться логопедичні заняття з відпрацювання мовних технік за планом:
1. Зняття м'язових затискачів. Постановка діафрагмального дихання. Відпрацювання тривалого рівномірного мовного видиху на звуках, стандарті, автоматизованих рядах, у фразі.
2. Робота над м'якою атакою звуку, над злитістю, плавністю голосознавства, польотністю, висотою, силою голосу, пролонгованою вимовою голосних звуків, розширенням діапазону голосових модуляцій, інтонованістю мови.
3. Нормалізація темпу промови.
4. Ритмічність мови з опорою провідної руки, поступове згортання зовнішньої опори, перехід на внутрішній ритм.
5. Паузування мови.
6. Робота з артикуляцією.
7. Використання міміки та жесту у мовному спілкуванні.
- етапу закріплення прийомів ритмізованого мовлення на простому мовному матеріалі.
1. Читання віршованих текстів із коротким і довшим рядком.
2. Читання з ролей байок.
3. Читання вголос різних за складністю підготовлених та непідготовлених текстів.
4. Переказ прочитаних текстів.
5. Діалоги з прочитаного матеріалу.
Етапу автоматизації прийомів ритмізованого і просодично забарвленого мовлення на ускладненому мовному матеріалі.
1. Автоматизація навичок техніки мови із запровадженням їх у всі види мовної діяльності та різних ситуаціях.
2. Перехід від підготовлених форм мови до самостійних імпровізацій.
3. Формування готовності до мовленнєвого спілкування у різних життєвих ситуаціях.
4.Воспитание стійкості до мовних і психологічних труднощів, що у життєвих ситуаціях після закінчення курсу лечения.
Три місяці систематичних занять - це той мінімум, який дозволить підлітку, що заїкається, або дорослому зрозуміти, відчути і закріпити в мові набуті прийоми. Для подальшої автоматизації злитого та плавного мовлення знадобиться ще як мінімум рік контролю з боку фахівця.